Jen krátké avízo o velmi pěkné keškové sérii u Halenkovic:
Série je vážně povedená, jak zpracováním, tak umístěním. Celá jde zvládnout za jedno vycházkové odpoledne.
![]() |
najdi Čmouda |
![]() |
navigátor |
![]() |
na vyhlídce |
![]() |
rozhled z vyhlídky U Divočáka |
Jen krátké avízo o velmi pěkné keškové sérii u Halenkovic:
Série je vážně povedená, jak zpracováním, tak umístěním. Celá jde zvládnout za jedno vycházkové odpoledne.
![]() |
najdi Čmouda |
![]() |
navigátor |
![]() |
na vyhlídce |
![]() |
rozhled z vyhlídky U Divočáka |
Zajímavý úkol z teorie grafů.
Máte deset číslic 0-9. Do každého z deseti polí na obrázku je třeba umístit jedno číslo bez opakování tak, aby vyhovovalo klíči dole. Přičemž první sloupec (0-9) jsou čísla, která dosazujete do polí a druhý sloupec ( 7,17,22,9,18,11,12,8,9,11) jsou součty všech sousedních polí. Umístění čísla vám tak určuje i součet na vybraném poli, ze všech navazujících polí.
Př:Když třeba do oranžového pole dosadíte č. 7 , pak modré a žluté pole musí dát součet 12 ( protože 7=12), tzn: 9+3 nebo 8+4. 5+7 nejde, protože 7 je již použita.
Řešení mi pár hodin zabralo, hlavně při hledání jiného než náhodného postupu. Teorii grafů jsem jako předmět neměl, Matlab je (pro začátečníka) na toto trochu nepraktický a hledat náhodně jednu z více než 3,6 milionu možností je na dlouho. Nakonec vyřešeno napůl pomocí excelu a úvahy.
Přidávám i řešení od Tyfa, kde je mimochodem dokázané, že existuje právě jedno řešení.
import itertoolsKdyby měl někdo matematický postup a důkaz možného početu řešení, tak mi ho pošlete.
# pro číslo 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
hledame = [11, 7, 17, 22, 9, 18, 11, 12, 8, 9] #součty
#jména uzlů jsou
#1 2 3 4 5 6 7 8 viz obrázek
#zapsaný jako seznam sousedů
graf = [
# 1
[2,8],
#2
[1,8,5,3],
#3
[2,6,4],
#4
[3,6,10],
#5
[2,7],
#6
[3,4,7],
#7
[8,5,6],
#8
[1,2,7,9],
#9
[8,10],
#10
[4,9]
]
vsechny = list(itertools.permutations([0,1,2,3,4,5,6,7,8,9])) #generuje
všechny možnosti
for jp in vsechny: #jp je jedna permutace
i = 0
test = True
for c in jp: #beru postupně čísla z aktuálně testované permutace
s = 0 #vynuluju součet
for index in graf[i]: #beru indexy sousedů z grafu
s = s + jp[index-1] #přičtu (index -1 je proto, že jsou
pojmenované uzly 1-10
if s != hledame[c]: #pokus součet pro konkrétní číslo nesedí
s klíčem
test = False #je test negativní
break #další čísla se netestují
i = i + 1
if test:
print(jp) #vytiskne řešení pokud existuje
![]() |
Kozel |
Tak konečně došlo i na nejpěknější skálu v Chřibech, Kozel. Vzhledem k návštěvnosti místa jsme přijeli už den předem a přespali v nedalekém altánku, abychom další den byli první na skále.
(Do toho samého altánku se nám asi před 10 lety povedlo nastěhovat celý tábor, když nás na puťáku chytla bouřka. A ze kterého nás pak museli evakuovat auty, když jsme zjistili uprostřed noci, že do něj zatéká a tvoří se v něm malý rybník.)
![]() |
altánek |
Na začátek jsme si vylezli "komínem" na vrchol, ze kterého je nádherný výhled do kraje a na zříceninu Cimburk a dlovili zde jednu T5 kešku.
-Výhled shora (skoro panorama). Cimburk pravo uprostřed mezi stromy.
Pak jsme pokořili ještě jednu pětkovou a šestkovou cestu i s převisem.
Známé pořekadlo: "Žádný učený z nebe nespadl", rozhodně neplatí pro horolezectví. Protože krátce po padnutí této hlášky spadl Adam. Né že by byl zrovna učený, ale tady prostě spadne časem každý, nezávisle na skillu.
Lezení to bylo vskutku záživné. Cest je dost a jsou ideálně dlouhé.
Pěkná skála s cestami pro lehce pokročilejší lezce. Zdolali jsme zde první převis a spárovku. Založené koleno je super a podrží, jen by to příště chtělo chrániče proti "skalní vyrážce".
Jinak skála i okolí jsou nádherné. Plus je nedaleko studánka s pitnou vodou. Jen je to tu o víkendu zdupané víc než Václavák.
Nedávno jsme odlovili jednu ze dvou legendárních T5 keší na řece Moravě viz. starší příspěvek, tak jsme hned začali se Čmoudem špekulovat, jak na tu druhou. Je to krabka zavěšená na roxoru nad vodou tak v půlce řeky.
Nápady, jak se tam dostat, přicházely a padaly jeden za druhým. Odlov pomocí pronajmutého houseboatu má kde kdo. Do zimy, až řeka zamrzne, se nám taky nechtělo čekat. Jako jeden z reálnějších plánů se jevilo tam prostě slézt po pilíři z mostu. Bohužel zrovna nad pilířem jsou kamery a odlov s dopomocí policie není to pravé. Spásný nápad přišel, když jsme tak dumali při obhlídce terénu pod mostem a kolem proplul chlapík na paddlebordu.
Plán: Půjčíme si paddlebord. Doplujeme pod keš a zahákujeme roxor "hákem" vyrobeným z bambusových tyček a lana zavěšeného na karabině. Jeden z nás (se sedákem) vyleze nahoru, kde se zajistí na ocetku a zaloguje nás. Paddlebort bude mezitím uvázaný ke spodímu konci lana, aby nikam neodplaval a pro lepší lezení. Po odlovu připádluje kormidelník pod lezce, který nastoupí zpátky na "loď" a odhákne karabinu pomocí tyčky. Pak už jen dopádlovat ke břehu. Prosté. Nápad se to zdál dokonalý.
Obtížné části: Prakticky celá akce. Třeba jsem nikdy nestál na paddlebordu a to jsem měl být kormidelník. Nemluvě o tom, jak těžké bude hákovat malý roxor asi 4 metry nad hlavou a přitom držet balanc. A hlavně manévr, kdy budu muset připádlovat zpět, aby mohl slézt a nastoupit. No srandy kopec. Všechny poznámky byly smeteny ze stolu s tím že: "No a co. Tak se trochu vykúpeme a dáme to na další pokus."
Den předem jsme si odměřili výšku mostu, vyzkoušeli paddlebort a nachystali vše potřebné. Ještě jsem ho přemluvil, že když děláme takový pirátský odlov, tak se vším všudy- tím byly myšleny kostýmy.
Takže dnes brzo ráno vysedali v Hradišti dva piráti s lodí na zádech s šlo se na věc.
![]() |
montáž háku |
![]() |
stavba poslední pirátské lodi |
![]() |
piráti na Moravě |
![]() |
po zahákování |
Další T5 keš, která stojí za odlov, když máte lano a cajky. Jde o bývalý kamenolom vedle Salaše v Chřibech. Výška skály cca 25m.
Skála je nelozitelná. Ke keši se dá jen slanit.
Tak jsme založili T5 (terénní obtížnost 5 z 5) keš v Brodě. Bohužel po X dnech čekání na schválení jsme se dozvěděli, že už je v okolí jedna mysterka. I to se někdy stane, když nemáte odlovené všechny mysterky v okolí. Tak třeba za pár let se místo uvolní.
Dneska jsme úspěšně zdolali několik cest na Stupavském skalním komplexu. Lezení je zde pěkné, ale cesty jsou krátké. Je to pěkné místo, tak to snad nebude nakonec další holý kopec. A po grilování jsme si dali i jednu delší cestu na Břestecké skále s nádherným výhledem na celý náš okres, viz foto. Jako bonus ještě padly 2 kešky a na závěr noční koupání na Sovíně. Super den.
Docela nedávno padl nápad, že bychom spojili lezení a dovolenou. Když navíc Adam prohlásil, že se po zkušenostech z Ukrajiny, se on autem nikam j*bat nebude, tak bylo jasno. Bude to vlakem tam, kde mají skály a moře... Chorvatsko. Ještě najít čtvrtého kvůli rezervaci a kartám a mohlo se jet.
Dál se nebudu rozepisovat, tož jen tak krátce pár zápichů, pro představu, jak to probíhalo.
Při druhém přestupu jsme drželi minutu sakrování za rozbitý rum uprostřed nádražní haly. Cestování vlakem do Rijeky je už dnes mnohem pohodlnější, než autem. Navíc trvá jen 12 hodin místo celého dne. Kotviště pro 200m kontejnerové lodě není nejvhodnější místo na koupání, ale dá se. Spálit se hned první den dovolené je tak blbé, jak proležet další čtyři dny s popáleninami. První den taky proběhlo přejmenování výletní skupiny na "Humíry", humří upíři. Když nemůžete na slunce, stačí vyměnit den za noc a můžete fungovat dál. Noční moře je pěkně ledové, zvlášť když má vaše kůže víc než 40°C. Na ta nejpěknější místa vás zavede hledání kešek. Hledání kešek vás může přivést i k novému sportu jako: coastal-speleology bouldering (lození v pobřežních jeskyních). Bouldering (lezení bez jištění v malých výškách) je nejlepší na pobřežním útesu, kde si můžete spadnout/skočit do vody. Chorvatské vápence jsou mnohem ostřejší než české pískovce. Pořezaná spálená kůže vážně bolí, stejně jako jakýkoliv dotyk břicha na skále, ale za lození na útesu to stojí. Chorvatská letoviska mají velmi malé zásoby ginu, které dokáže vykoupit a vypít čtyřčlenná skupinka moravských turistů asi za 3 dny. Dobrá cola nedokáže vylepšit fakt hnusné víno. Karetní hry jako Formule se dájí hrát opravdu všude. Paštika ujde, ale ládovat se jí 4 dny je už moc.
Zážitků a zkušeností z jedné dovolené bylo víc než dost. Následná regenerace "skalních vyrážek", spálenin a jiných věcí asi 10 dní.